Wisła Kraków. Wnioski po zakończonym sezonie „Białej Gwiazdy” w I lidze

Porażką zakończył się do Wisły Kraków sezon 2022/2023. Główny cel, jakim był awans do ekstraklasy nie został osiągnięty. To był bardzo trudny sezon dla klubu. Był znaczony przebudową drużyny po spadku z ekstraklasy, wojnami na górze, zmianami właścicielskimi i kolejną przebudową zespołu, który wywalczył awans do baraży. Przegrał je jednak z kretesem i w bardzo mocno rozczarowującym stylu. Porażka 1:4 z Puszczą Niepołomice w półfinale baraży to na pewno nie było to, czego spodziewali się na starcie rozgrywek kibice „Białej Gwiazdy”. Nie wszystkie wnioski po sezonie są jednak w odcieniu całkiem pesymistycznym. Ocena tego, co działo się w Wiśle Kraków od spadku w 2022 roku do końca rozgrywek naszym zdaniem powinna być chłodna, ale przede wszystkim sprawiedliwa. Wiślacki świat – tak jak życie – nie jest czarno-biały. My staramy się przedstawić nasze wnioski w sposób jak najbardziej obiektywny dla wszystkich uczestników wydarzeń ostatniego roku.

Więcej na ten temat

Dawna stolica Polski

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast w Polsce, położonym nad Wisłą w Małopolsce. Historia miasta sięga VII wieku. Kraków jest centrum życia akademickiego oraz kultury i sztuki. Do marca 1596 Kraków był faktyczną stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

Wyjątkowość tego miejsca wynika przede wszystkim z niezwykle rzadkiego dziedzictwa kulturowego zawartego w obrębie murów miejskich.

Wizerunek miasta zmienił się w ciągu ostatnich stuleci. W średniowieczu, Kraków był to bezpieczny, bogaty gród warowny otoczony murami z 55 wież (fragmenty murów miejskich zachowały się do dziś). W czasach renesansu Kraków stał się centrum postępowych idei, kultury, która skupiała najwybitniejszych humanistów, pisarzy, architektów, muzyków. Nawet kilka wieków później, gdy miasto przechodziło fazę recesji gospodarczej w okresie modernizmu, całkiem prawdopodobnie cała polska elita artystyczna znalazła schronienie w Krakowie.

Tylko kilka europejskich miast posiada taki układ architektoniczny jak Kraków. Kiedy patrzymy na dachy miasta, ujrzymy wyjątkowy układ ulic, które otoczone są fragmentami zachowanych murów miasta. Ten widok wywołuje ekscytujący obraz średniowiecznego ufortyfikowanego miasta otoczonego murami obronnymi. Ściany zostały wzmocnione 47 basztami i miały łączną długość 3 km. Do miasta prowadziło osiem głównych bram. Tylko jeden z nich się zachowała. Mury nie tylko chroniły obywateli, stały się także bezcenną perłą architektury wnętrza. Średniowieczny system obronny przetrwała aż do XIX wieku. Władze lokalne postanowiły wyburzyć ściany i wymienić je na pas zieleni wokół miasta zwany Plantami. Teraz stanowi owalny park miejski, który rozciąga się wokół Starego Miasta.

Dzięki niezwykłej kumulacji bogactwa kulturowego, miasto zostało zarejestrowane jako jedno z 12 miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie da się opisać, a nawet wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa. Można być jednak pewnym, że każdy turysta odkryje swój własny magiczny Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *