Powrót Średniowiecza w Krakowie: w najlepszej odsłonie

.News .Pix .Joy Piątek 16 czerwca 2017, 15:00
Autor: in-krakow

Na kilka dni przed nocą świętojańską, tuż nad Wisłą, u stóp Wawelu, powstało średniowieczne miasteczko. Rzemieślnicy i artyści nocują w płóciennych namiotach, a w ciągu dnia przybliżają staropolskie zwyczaje, tradycje, rzemiosło i tańce. "Jarmark świętojański" to jedna z ulubionych imprez turystów i krakowian.

Odwiedzający Jarmark mogą zobaczyć: pokazy konne (podzielone na trzy bloki tematyczne: pokazy sprawnościowe, pokazy gonitw na kopie, a także pokazy łucznictwa konnego), kramy z jadłem (kuchnia Słowian, piwa i miody, produkty zielarskie), biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), a także sprzęty użytku codziennego, zabawki i artykuły papiernicze.

fot: in-krakow

Z myślą o najmłodszych przygotowano ścieżki edukacyjne i scenki rodzajowe, warsztaty m.in.: tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku, a także zagadki i gry terenowe.

fot: in-krakow

Na Jarmarku działa także karczma serwująca potrawy tynieckich Benedyktynów, odbywają się inscenizacje walk pomiędzy wojami oraz tradycyjny sąd – słowiański wiec.

fot: in-krakow

Pierwszy dzień zabawy będzie poświęcony Annie Jagiellonce, sobota upłynie pod znakiem imienin Zygmunta Starego i dziewięcioletniego Zygmunta Augusta, zaś w niedzielę w południe nad Wisłę konno w asyście husarii przybędzie król Stefan Batory. Jarmark Świętojański po raz pierwszy odbędzie się w innym terminie niż Wianki. Te zaplanowano na 24 czerwca.