W tym roku nie było balu na finał feri. Dwa lata temu na imprezie śpiewała Majka Jeżowska

W tym roku nie było w Nowym Sączu, kończącego ferie, wielkiego balu integracyjnego dla dzieci „Radość Wasza, radość nasza”. Tak jak rok wcześniej. W obydwu przypadkach powodem poniechania imprezy, zainicjowanej i tradycyjnie organizowanej przez Artura Czerneckiego, była pandemia covid19. Ostatnia z dotychczasowych zabaw dla tysiąca dzieci, którym zawsze medialnie patronuje „Gazeta Krakowska” była dwa lata temu i była to impreza jubileuszowa. Dwudziesta! Z tej okazji dla uczestników wystąpiła znana i lubiana piosenkarka, sądeczanka Majka Jeżowska. Tamten bal, a także występ Majki, był 6 lutego. Dlatego właśnie dziś przypominamy go archiwalnymi zdjęciami i video. To przecież dokładnie druga rocznica. Zobacz! Może na zdjęciach odnajdziesz siebie lub kogoś ze znajomych?

Więcej na ten temat

Dawna stolica Polski

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast w Polsce, położonym nad Wisłą w Małopolsce. Historia miasta sięga VII wieku. Kraków jest centrum życia akademickiego oraz kultury i sztuki. Do marca 1596 Kraków był faktyczną stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

Wyjątkowość tego miejsca wynika przede wszystkim z niezwykle rzadkiego dziedzictwa kulturowego zawartego w obrębie murów miejskich.

Wizerunek miasta zmienił się w ciągu ostatnich stuleci. W średniowieczu, Kraków był to bezpieczny, bogaty gród warowny otoczony murami z 55 wież (fragmenty murów miejskich zachowały się do dziś). W czasach renesansu Kraków stał się centrum postępowych idei, kultury, która skupiała najwybitniejszych humanistów, pisarzy, architektów, muzyków. Nawet kilka wieków później, gdy miasto przechodziło fazę recesji gospodarczej w okresie modernizmu, całkiem prawdopodobnie cała polska elita artystyczna znalazła schronienie w Krakowie.

Tylko kilka europejskich miast posiada taki układ architektoniczny jak Kraków. Kiedy patrzymy na dachy miasta, ujrzymy wyjątkowy układ ulic, które otoczone są fragmentami zachowanych murów miasta. Ten widok wywołuje ekscytujący obraz średniowiecznego ufortyfikowanego miasta otoczonego murami obronnymi. Ściany zostały wzmocnione 47 basztami i miały łączną długość 3 km. Do miasta prowadziło osiem głównych bram. Tylko jeden z nich się zachowała. Mury nie tylko chroniły obywateli, stały się także bezcenną perłą architektury wnętrza. Średniowieczny system obronny przetrwała aż do XIX wieku. Władze lokalne postanowiły wyburzyć ściany i wymienić je na pas zieleni wokół miasta zwany Plantami. Teraz stanowi owalny park miejski, który rozciąga się wokół Starego Miasta.

Dzięki niezwykłej kumulacji bogactwa kulturowego, miasto zostało zarejestrowane jako jedno z 12 miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie da się opisać, a nawet wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa. Można być jednak pewnym, że każdy turysta odkryje swój własny magiczny Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *