„Kamiła napiła się ze szklanki dziadka”. Najgłośniejsze afery dopingowe w sporcie

W niedzielę kończą się Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, które – trzeba przyznać – dostarczają światu wielu emocji. Tyle że niekoniecznie sportowych i niekoniecznie pozytywnych. Zapamiętamy z nich kuriozalne zamieszanie z testami na COVID, które odebrało szansę na medal naszej łyżwiarce, Natalii Maliszewskiej, kontrowersje wokół (być może nieprzepisowego) kombinezonu Karla Geigera, który na wielkiej skoczni w walce o brąz wyprzedził (czy raczej „przeskoczył”) czwartego Kamila Stocha. W skali globalnej największe zdziwienie budzi jednak sprawa 15-letniej Rosjanki, łyżwiarki figurowej Kamiły Walijewej, u której wykryto zakazaną substancję, a mimo to – dopuszczono Kamiłę do dalszej rywalizacji. Ale przecież to nie pierwsza w świecie wielkiego sportu afera z dopingiem w tle.

Więcej na ten temat

Dawna stolica Polski

Kraków jest drugim co do wielkości i jednym z najstarszych miast w Polsce, położonym nad Wisłą w Małopolsce. Historia miasta sięga VII wieku. Kraków jest centrum życia akademickiego oraz kultury i sztuki. Do marca 1596 Kraków był faktyczną stolicą Polski i siedzibą polskich królów.

Wyjątkowość tego miejsca wynika przede wszystkim z niezwykle rzadkiego dziedzictwa kulturowego zawartego w obrębie murów miejskich.

Wizerunek miasta zmienił się w ciągu ostatnich stuleci. W średniowieczu, Kraków był to bezpieczny, bogaty gród warowny otoczony murami z 55 wież (fragmenty murów miejskich zachowały się do dziś). W czasach renesansu Kraków stał się centrum postępowych idei, kultury, która skupiała najwybitniejszych humanistów, pisarzy, architektów, muzyków. Nawet kilka wieków później, gdy miasto przechodziło fazę recesji gospodarczej w okresie modernizmu, całkiem prawdopodobnie cała polska elita artystyczna znalazła schronienie w Krakowie.

Tylko kilka europejskich miast posiada taki układ architektoniczny jak Kraków. Kiedy patrzymy na dachy miasta, ujrzymy wyjątkowy układ ulic, które otoczone są fragmentami zachowanych murów miasta. Ten widok wywołuje ekscytujący obraz średniowiecznego ufortyfikowanego miasta otoczonego murami obronnymi. Ściany zostały wzmocnione 47 basztami i miały łączną długość 3 km. Do miasta prowadziło osiem głównych bram. Tylko jeden z nich się zachowała. Mury nie tylko chroniły obywateli, stały się także bezcenną perłą architektury wnętrza. Średniowieczny system obronny przetrwała aż do XIX wieku. Władze lokalne postanowiły wyburzyć ściany i wymienić je na pas zieleni wokół miasta zwany Plantami. Teraz stanowi owalny park miejski, który rozciąga się wokół Starego Miasta.

Dzięki niezwykłej kumulacji bogactwa kulturowego, miasto zostało zarejestrowane jako jedno z 12 miejsc na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie da się opisać, a nawet wymienić wszystkich atrakcji turystycznych Krakowa. Można być jednak pewnym, że każdy turysta odkryje swój własny magiczny Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *